Álláskaland

3+1 tipp, hogyan tudsz könnyen spórolni munkanélküliként

Ha valaki munkahely után kutat, sajnos össze kell húznia a nadrágszíjat. Az álláskeresési járadék folyósítási ideje véges, és ha nem sikerül hamar munkát találni, a mindennapokban is jelentkezhetnek az anyagi nehézségek.

Nekem szerencsére korábban volt alkalmam megtanulni spórolni, anno gyakornokként elég kevés pénzt kellett beosztanom. Amikor – most már lassan két hónapja – álláskereső lettem, azonnal “átkapcsoltam” takarékos üzemmódba, és igyekeztem minimálisra csökkenteni a kiadásaimat. Nyilván van, amit nem lehet kivédeni, hiszen a lakás rezsijét fizetni muszáj, enni kell, és a telefonszámla is megérkezik hónap végén.

Azokat a dolgokat szedtem össze, amiken álláskeresőként nem is olyan nehéz spórolni. Csupán annyi az egész, hogy sok mindenre nem adunk ki pénzt, ha nem járunk el rendszeresen otthonról.

Forrás: Pinterest

1. Nem kell bérletet venni. Budapesten havi 9500 forintot takaríthatunk meg rendszeres utazás nélkül, ami egyáltalán nem kis összeg. Ha autóval jártunk dolgozni, a benzinen is sokat spórolhatunk, nem beszélve arról, hogy a kocsi mentesül a napi amortizáció alól, és szépen pihen az utcán/garázsban. Persze nem azt akarom mondani, hogy álláskeresőként tapasszuk oda magunkat a monitor elé, és ki se tegyük a lábunkat otthonról (írtam is arról, miért nem szerencsés bezárkózni). Hanem lássuk be, a kimozdulás nem mindig kell, hogy pénzbe kerüljön: például busz vagy autó helyett gyalog is elintézhetjük a bevásárlást. Ha pedig messze van a bolt, fogjuk fel napi sportként a kutyagolást. 🙂 Itt a jó idő, én már előbányásztam a biciklit is, isteni a napsütésben tekerni.

TIPP: Mivel az állásinterjúkra mászkálást persze nem lehet megúszni, ha ilyen alkalom adódik, és már úgyis veszek buszjegyet, hogy bemenjek a városba, igyekszem “tömbösíteni” a tennivalóimat. Például ugyanarra a napra időzítem mondjuk a banki ügyintézést, speckó üzletek meglátogatását, a fodrászt és egy-két baráti találkozót. Így kevesebb jegy fogy, én pedig összekötöm a kellemeset a hasznossal!

2. Van idő otthon főzni. Bár nagyon finom és változatos tud lenni a munkahelyi étterem vagy az ebédhordó cégek kínálata, általában olcsóbb otthon elkészíteni az ebédet. Nem beszélve arról, hogy így könnyebb tartani a különböző diétákat, illetve jobban oda lehet figyelni az egészséges táplálkozásra, az alapanyagok minőségére.

TIPP: Kihasználatlan kreatív hajlamainkat is kiélhetjük a konyhában: ha nincs kedvünk (vagy ugye pénzünk) boltba menni, vadásszuk össze a kamrában bujkáló hozzávalókat, és próbáljunk valami egyedit alkotni, akár a net segítségével. Jó móka lesz!

3. Nincs alkalom egy csomó hülyeséget összevásárolni. Mikor még dolgoztam, magamon is észrevettem, hogy útban a munkába, hazafelé, vagy csak ebédszünetben kiugorva a boltba mennyi felesleges dologra szórom a pénzem: egy kis üdítő itt, csoki ott, rágó amott. Többnyire éjjelnappalikba, kisebb üzletekbe szaladtam be jövet-menet, ahol ugye minden drágább. Havonta-kéthavonta egy mekis reggeli is befigyelt (imádom). De mióta nem járkálok napi szinten az utcán, sokkal kevesebb az esély arra, hogy hirtelen ötlettől vezérelve lecsapok egy kis nasira.

TIPP: Nagyon egyszerű: készítsünk bevásárlólistát! Boltba menni muszáj, de a spórolás része lehet, ha gondosan megtervezzük a heti menüt, és kizárólag a listán szereplő alapanyagokat vesszük meg. Oké: elcsábulni néha ér, főleg, ha valaki olyan édesszájú férjjel rendelkezik, mint én. 🙂 Erre azt találtam ki, hogy igyekszem a bevásárlásokat is “tömbösíteni”, vagyis ha heti egyszer megyek a boltba, az sokkal kevesebb nasit jelent, mint ha minden nap meg kellene küzdeni a vonzó kínálattal.

+1 Nincs szükség új ruhára. Mivel a munkanélküli hétköznapokon általában nem kosztümöt, inget és blézert, na meg magassarkú csinicipőt viselek, elkerülöm az amortizációt is. A munkába járós ruháim szépen pihennek a gardróbban, nem koptatom őket, nem cincálja őket a mosógép, nem veszi igénybe a vasaló. Ha végre találok állást, úgy fogom őket magamra venni, ahogy hónapokkal ezelőtt betettem a szekrénybe. Így nincs okom arra, hogy megújítsam a ruhatáram. Nőként ez kicsit nehéz, mert persze engem is csábítanak a kirakatok (ráadásul most egész tetszetős a tavaszi kollekció), de be kellett látnom, hogy a ruháim tökéletes állapotban vannak, és muszáj tartalékolni másra.

TIPP: Érdemes körbekérdezni a rokonokat, ismerősöket, szomszédokat, nincs-e használaton kívüli vagy megunt ruhájuk. Ők megszabadulhatnak a felesleges göncöktől, te pedig örülhetsz az új daraboknak. Friss a tapasztalat: az álláskereső státuszomtól függetlenül úgy alakult, hogy az elmúlt hetekben több helyről is kaptam feleslegessé vált ruhákat, amiket örömmel próbáltam fel, mostam és vasaltam, úgy örültem nekik, mint az újaknak. A vásárlás élménye sem maradt el: végre előtúrtam a karácsonyra és névnapomra kapott ajándékutalványokat, elmentem az adott üzletbe, és választottam magamnak két blézert. Az új munkahelyemen avatom majd fel őket! 🙂

Te mire költesz kevesebbet, amióta nincs állásod?

 

 Álláskaland – már a Facebookon is! >>

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!