Ma délután csörgött a telefonom, állásinterjúra hívtak holnapra egy közeli céghez! Szakmámba vág a munkakör, sokat tanulhatnék, és a vezetők is szimpatikusnak tűnnek. Gondoltam, gyorsan összefoglalom, én mi mindent teszek a sikeres “felvételi” érdekében.
– Az első és legfontosabb, hogy utánanézek a cégnek. Bár ezt megtettem már a jelentkezés elküldése előtt is, még egyszer átvizslatom a honlapjukon a profiljukat, a céljaikat és a partnereiket. Megnézem a galériát, és – ha elérhetőek – a munkatársak fényképét is megszemlélem. A feltett fotókból sok minden kiderülhet, főleg, ha a kollégákat az íróasztaluknál, munka közben ábrázolják: hogy milyen a légkör a cégnél, a szakmaiságot vagy a csapat vidámságát helyezik-e előtérbe, milyen az összetétel (inkább férfiak vagy nők dolgoznak-e ott), illetve milyen felszereltségű az iroda, milyen eszközökkel dolgoznak, milyen a dress code stb. A közösségi oldalon is rákeresek a cég nevére, ugyanis a bejegyzések, az aktivitás, a követők száma és hozzászólásai szintén beszédesek lehetnek, főleg marketinges szemmel.
– Visszakeresem az álláshirdetés szövegét, különös tekintettel a megjelölt felelősségi körökre és elvárásokra. Mivel ezekről biztos lesz szó az interjún, átgondolom, mire kérdezhetnek rá, mit emelnék ki az eredményeim közül. Pl. ha a követelmények között szerepel a jó szervezőkészség, akkor végigveszem, milyen sikeres rendezvényeket említenék nekik, amelyek koordinálásában részt vettem. Ha a munkakör leírásában szerepel, hogy tartalmakat kell majd előállítani (pl. honlapra, Facebookra), akkor kitalálom, milyen anyagaimat sorolnám fel. Azt vettem észre, nem mindig a mennyiség számít, a munkáltatók inkább konkrét példákra kíváncsiak részletesebben, illetve gyakran rákérdeznek, melyik munkámra vagyok a legbüszkébb.
– Elolvasom az elküldött pályázatomat is: az önéletrajzot és motivációs levelet. Már ezeket is célzottan, az adott hirdetésre fókuszálva írtam, így csak még egyszer át kell futnom, milyen gyakorlatomat, készségeimet emeltem ki bennük. Az interjún valószínűleg ugyanezekre fognak rákérdezni, ekkor lehetőségem lesz bővebben kifejteni őket.
– Megpróbálom végigpörgetni a “tipikus interjúkérdéseket” és a választerveimet is. Persze csak gondolatban, hiszen néhány interjú után már nincs szükség írogatni, megy fejből is. Az állásinterjún előforduló kérdések nagyon izgalmasak, nemsokára külön posztban fogok róluk mesélni.
– A “nagy nap” előtt figyelek arra, hogy időben lefeküdjek, eleget aludjak, és legyen elég időm a felöltözésre, készülődésre, ne kelljen kapkodni. Általában eszem is indulás előtt, éhesen nem tudok koncentrálni. 🙂
– Mindig viszek magammal egy kinyomtatott önéletrajzot. Bár a munkáltatók előtt általában ott van az interjún, sosem lehet tudni. Egy mappába ezen kívül összekészítek néhány referenciaanyagot is, hátha kérik. Nem szoktam érkezéskor odaadni, akkor veszem elő, ha az interjún szóba kerül olyan gyakorlatom, amit saját irománnyal tudok alátámasztani, illetve búcsúzáskor megkérdezem, ott hagyjam-e őket további tanulmányozásra.
– És végül: időben elindulok!! Általában mindenhová, ám ilyen alkalmakkor külön figyelek arra, nehogy egy percet is késsek. Nem jó belépő a leendő munkáltatónál, ha késve, lihegve esek be az ajtón. Inkább mindig egy picit korábban érkezem, és az a tapasztalatom, többnyire hamarabb be is hívnak – így korábban végzek. 🙂 (Nem mintha rohannék máshová, de a várakozás igen idegőrlő tud lenni.)
Körülbelül ennyi, amit a siker érdekében meg tudok tenni. Általában mindig hagyok elég időt a felkészülésre, tehát ha délután hívnak egy cégtől, és másnapi találkozót ajánlanak fel, inkább a délutáni időpontot preferálom, hogy legyen alkalmam “ráhangolódni” a feladatra, az interjúszituációra.
Ti hogyan készültök? Van valami egyedi módszeretek, babonátok?